Odos priežiūra vasarą: ką verta žinoti

Nuosekli ir teisinga odos priežiūra yra būtina ištisus metus, tačiau, atšilus orams ir prasidėjus vasarai, reikėtų atlikti keletą korekcijų, padedančių sumažinti neigiamą sezoninį poveikį odai, kurį gali sukelti aukšta oro temperatūra, drėgmė, gausesnis prakaitavimas ir intensyvi saulė.

Dėl minėtų vasarai būdingų veiksnių gali užsikimšti odos poros, nes odos riebalinės liaukos pradeda gaminti perteklinį sebumo kiekį, dėl saulės poveikio gali atsirasti odos nudegimų, keliančių odos niežulį ir perštėjimą, bėrimų ir spuogų, atsirandančių dėl odoje esančių bakterijų ir riebalų susimaišančių su prakaitu, taip pat pigmentinių dėmių, kurias nulemia kenksmingų UV spindulių paskatinta intensyvesnė melanino gamyba odai stengiantis save apsaugoti nuo saulės daromos žalos.

Taigi, jei viso vasaros sezono metu norite džiaugtis gražia, švaria, sveika ir švytinčia oda, siūlome jums keletą veiksmingų odos priežiūros patarimų, kaip išlaikyti gerą odos išvaizdą ir išvengti vasarai būdingų odos problemų.

Naudokite apsauginį kremą nuo saulės

Tinkama odos apsauga nuo kenksmingų ultravioletinių (UV) saulės spindulių yra viena iš pagrindinių odos priežiūros sudedamųjų dalių ištisus metus, tačiau tai ypatingai svarbu vasarą. UV spinduliai gali nulemti ankstyvą odos senėjimą ir hiperpigmentaciją, paskatinti odos raukšlių formavimąsi, padidinti odos vėžio riziką ir kt. Todėl kiekvieną dieną ant visos atviros odos (ne tik ant veido, bet ir ant ausų, lūpų, krūtinės, rankų ir pėdų) rekomenduojama naudoti plataus spektro, nuo UVA ir UVB spindulių apsaugantį ir ne silpnesnį kaip SPF 30 apsauginį kremą nuo saulės, kuris padės apsisaugoti nuo UV spindulių sukeliamų odos problemų ir kartu išlaikys tolygų odos atspalvį.

Apsauginis kremas nuo saulės turėtų tapti paskutiniu kasdienės rytinės odos priežiūros žingsniu. Be to, labai svarbu, kad apsauginis kremas nuo saulės pakartotinai būtų tepamas maždaug kas dvi valandas, o jei daug prakaituojama ar maudomasi – ir dažniau. Vertėtų atkreipti dėmesį ir į naudojamą kremo nuo saulės kiekį, siekiant užtikrinti optimalią odos apsaugą. Veidui ir kaklui naudokite apie pusę arbatinio šaukštelio arba po vieną nedidelę kremo juostelę ant rodomojo ir viduriniojo piršto, o kojoms ir kitoms atviroms vietoms galima naudoti kiek daugiau – arbatinį šaukštelį.

Nustatyta, kad naudojant SPF 15 apsauginį kremą nuo saulės, melanomos išsivystymo rizika gali sumažėti net 50 %, o odos plokščialąstelinės karcinomos – apie 40 %. Apsauginis kremas nuo saulės yra svarbus nepriklausomai nuo metų laiko ir oro sąlygų, tačiau nors žiemą gali pakakti naudoti SPF 15 kremą nuo saulės, o vasaros metu, kai UV spinduliai yra intensyvesni ir daugiau laiko praleidžiama lauke, reikėtų naudoti didesnį SPF turintį apsauginį kremą nuo saulės, kurio SPF 30 ar didesnis. Ir nors tarp SPF 15 ir SPF 30 kremų yra didelis skirtumas sulaikomų UV spindulių atžvilgiu, apsauginis kremas, stipresnis nei SPF 30, savo efektyvumu skiriasi nežymiai.

Būnant lauke reikėtų ieškoti pavėsio ir 10–16 val. vengti būti tiesioginiuose saulės spinduliuose, kadangi šiuo dienos metu UV spinduliai būna intensyviausi ir pavojingiausi. Papildomai reikėtų dėvėti saulės akinius (UV-400) ir plačiabryles skrybėles ar kepuraites. Vasarai drabužius galite rinktis ir su UPF 50+ (apsaugos nuo ultravioletinių spindulių faktoriumi), kurie dar labiau sustiprins odos apsaugą nuo saulės.

Tinkamai valykite veidą

Vasaros metu paprastai būna karščiau ir daugiau prakaituojame, todėl dažniau prausiamės po dušu ar norime nuolat apsiprausti veidą. Tačiau nors odos prausimas ir valymas turėtų būti reguliarus, per dažnai to daryti taip pat nereikėtų. Mūsų organizmas gamina natūralias drėkinamąsias medžiagas, kurios padeda odoje sulaikyti vandenį, todėl, jei jas nuplauname, viršutinis odos sluoksnis gali greitai išsausėti.

Vertėtų apsiriboti rytiniu ir vakariniu dušu ir dušu po fizinio krūvio, naudojant šiltą arba drungną vandenį (po dušu praleidžiant neilgiau kaip 4-5 min.), tokiu pačiu reguliarumu prausiant ir veidą drungnu vandeniu ir švelniu prausikliu. Nenaudokite karšto vandens, nes jis gali išsausinti odą, sukelti uždegimus ir kitas odos problemas.

Veido odos valymui galima naudoti prausimosi putas arba gelinį veido prausiklį. Pavyzdžiui, galite naudoti švelnias veido odą raminančias prausimosi putas su kofeinu ir hialurono rūgštimi, kurios lengvai pašalina makiažą, nešvarumus, sebumo perteklių ir negyvas odos ląsteles bei skatina kolageno gamybą, mažina odos raukšleles, saugo odą nuo drėgmės praradimo ir kt.

Taip pat galima naudoti ir sebumo išsiskyrimą reguliuojantį antioksidantais praturtintą gelinį veido prausiklį, kuris veiksmingai drėkina odą, pasižymi priešuždegiminės savybėmis, padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, saugo nuo kenksmingų UV spindulių ir, kaip jau minėtos prausimosi putos, pašalina odos nešvarumus, riebalus ir negyvas odos ląsteles. Svarbu, kad veido prausiklis atitiktų odos tipą, būtų lengvas ir švelnus, be alkoholio, giliai išvalytų odą bei pašalintų visus nešvarumus.

Be to, į savo kasdienę odos priežiūrą galite įtraukti ir veido toniką, kuris padeda užverti atviras poras. Siekiant, kad prakaitas ir riebalai neužkimštų porų (daugiausiai riebalinių liaukų yra mūsų veido T zonoje), galima naudoti intensyviai veido odą drėkinantį ir raminantį toniką su alavijo ir agurko ekstraktais arba veido odą tobulinantį AHA + PHA toniką, savo sudėtyje turintį ir hialurono rūgšties bei alijošiaus, nes tokie tonikai yra lengvesni.

Nepamirškite odos šveitimo

Odos šveitimo procedūra yra labai svarbi, kadangi jis padeda išvalyti poras, pašalina negyvas odos ląsteles, riebalus, prakaitą, susikaupusius kremo nuo saulės likučius, mažina tamsias odos dėmeles, saugo nuo spuogų. Vasaros metu odą galima šveisti dažniau nei žiemą, tačiau nereikėtų persistengti – ypač, jei oda nudegė saulėje.

Jei oda riebi, ją galima šveisti ir dažniau, tačiau taip pat ne per dažnai. Norint veiksmingai pašalinti nuo odos nešvarumus ir riebalų perteklių – gali pakakti šveitimą atlikti 1–2 kartus per savaitę. Per dažnas odos šveitimas gali išsausinti ir sudirginti odą. Svarbiausia, kad odos šveitiklis atitiktų odos tipą ir būtų švelnus.

Optimaliai drėkinkite odą

Klaidinga manyti, kad vasarą, kai daugiau prakaituojame, odos drėkinti nereikia, tačiau papildomas prakaito sluoksnis ant veido neatstoja drėkinamojo kremo. Nors vasaros sezono metu oras nėra toks sausas kaip žiemą ir dažnai būna karšta ir drėgna, nenaudojant drėkinamojo kremo oda gali išsausėti. Tai liečia ir riebią odą.

Veido odos drėkinimas yra gyvybiškai svarbus norint tinkamai apsaugoti odą ištisus metus. Drėkinamasis kremas maitina ir atkuria raginį odos sluoksnį, kuris saugo nuo aplinkos teršalų ir cheminių medžiagų, neleidžia odai išsausėti ir mažina jos jautrumą. Tačiau vasarą nereikia sunkaus kremo, kokį paprastai naudojame žiemą. Tirštesni drėkinamieji kremai užkemša poras, todėl gali atsirasti uždegimų ir spuogų, ypač ant riebios odos, kuri linkusi į aknę. Todėl reikėtų naudoti lengvesnį drėkinamąjį kremą.

Galite pasirinkti neriebią drėkinamojo kremo formulę, atsižvelgdami į savo odos tipą. Tačiau pasirinktame drėkinamajame kreme turėtų būti tokių ingredientų kaip antioksidantai, pvz., vitaminas C ir A, o taip pat hialurono rūgštis, padedanti palaikyti tinkamą drėkinimą, nesukeldama sunkumo ir lipnumo pojūčio. Pavyzdžiui, odos drėkinimui galėtų puikiai tikti lengvos tekstūros drėkinantis keramidų kremas su hialurono rūgštimi ir skvalanu, kuris dėka savo sudėtyje esančių medžiagų atstato ir palaiko odos drėgmės balansą, intensyviai drėkina giliuosius odos sluoksnius, veiksmingai sustiprina apsauginį barjerą, geba atkurti odos struktūrą, suteikia daugiau elastingumo, apsaugo nuo žalingo aplinkos poveikio ir nuramina odą.

Naudokite lengvesnį makiažą ir odos priežiūros priemones

Kai dienos karštos ir vasariškos, didelis sluoksnis sunkaus makiažo tikrai nėra reikalingas, nes gali greitai užkimšti poras. Todėl vasaros metu reikėtų rinktis lengvą makiažą, kad oda galėtų kvėpuoti, lengviau atsigauti ir pailsėti.

Taip pat rekomenduojama rinktis šviesesnį makiažą, kaip pagrindą pasirenkant tonuotą drėkinamąjį kremą, ir nedidelį kiekį maskuojamosios makiažo priemonės. Ir, žinoma, naudojamos makiažo priemonės sudėtyje neturėtų būti medžiagų, galinčių užkimšti poras! Galiausia, kuo mažiau makiažo sluoksnių bus ant veido, tuo lengviau jausitės ir gražiau atrodysite.

Tas pats pasakytina ir apie kitas naudojamas odos priežiūros priemones. Jos turi būti nekomedogeninės, t.y. neužkemšančios porų, lengvos ir neriebios. Riebiai odai ir (arba) į aknę linkusiai odai galima naudoti ir tokius ingredientus kaip salicilo rūgštis ar niacinamidas, kurie mažina spuogų atsiradimą ir turi priešuždegiminį poveikį.

Pasirinkite veiksmingą veido serumą

Vasaros sezono metu į odos priežiūrą ypatingai naudinga įtraukti antioksidantų turintį veido serumą, kuris drėkina odą, apsaugo nuo neigiamo aplinkos poveikio, skatina kolageno gamybą ir kovoja su laisvaisiais radikalais, padėdamas išvengti ir odos pažeidimų.

Tam puikiai tiktų vitamino C serumas su ferulo rūgštimi ir vitaminu E, kuris yra veiksminga priemonė nuo hiperpigmentacijos, mažina raukšles, skatina kolageno gamybą, veikia kaip puikus drėgmės šaltinis epidermiui, didina odos elastingumą ir stangrumą, lėtina odos senėjimą ir, žinoma, saugo odą nuo kenksmingų UV spindulių bei aplinkos taršos. Vitamino C serumą galima naudoti ryte ir vakare arba du kartus per dieną, švelniai įmasažuojant į švarią veido odą. Tačiau svarbu, kad dienos metu oda būtų apsaugota ne mažesnio kaip SPF 30 stiprumo kremu nuo saulės.

Rečiau naudokite retinolį arba pakeiskite jį bakučioliu

Retinolis yra labai dažnas odos priežiūros priemonių ingredientas, tačiau vasaros metu dažniau pastebimas šalutinis retinolio poveikis – didesnis odos sudirgimas, paraudimas, dilgčiojimas ir kt., nes retinolis yra jautresnis saulei. Todėl šiltuoju metų laiku patariama rečiau naudoti retinolio produktus arba pakeisti jį natūraliu retinolio pakaitalu – bakučioliu.

Bakučiolis pasižymi tokiomis pačiomis teigiamomis savybėmis kaip retinolis, t.y. stimuliuoja kolageno gamybą, gerina odos tonusą ir tekstūrą, saugo nuo raukšlių, stabdo odos senėjimo procesus, didina odos stangrumą ir elastingumą. Skirtingai nei retinolis, bakučiolis nesukelia minėto šalutinio poveikio, todėl jį naudoti gali būti saugiau. Tačiau nereikia pamiršti kartu kasdien naudoti apsauginį kremą nuo saulės.

Odą drėkinkite ir iš vidaus

Optimali organizmo hidratacija yra gyvybiškai svarbi mūsų bendrai sveikatai ir savijautai, o tuo pačiu ir odai. Taigi, nors ypatingai svarbu suformuoti teisingą odos priežiūrą ir pasirinkti odos tipui tinkamus produktus, nepaisant metų laiko kasdien reikėtų vartoti pakankamai vandens – apie 2–3 litrus (vasarą tai dar svarbiau dėl didesnio prakaitavimo ir spartesnio skysčių praradimo).

Pakankamas vandens vartojimas prisideda ne tik prie gražesnės ir sveikesnės odos. Jis padeda palaikyti normalią organizmo temperatūrą, apsaugoti audinius, lengviau pašalinti toksinus, gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, todėl kraujas efektyviau aprūpina organizmo ląsteles deguonimi ir kitomis maistinėmis medžiagomis. Jei kasdien išgersite rekomenduojamą kiekį vandens, jūsų oda jums už tai tikrai atsidėkos!

Pabaigai

Vasarą, kai orai šiltesni, o kartais ir itin karšti, odai reikia kitokių priemonių nei šaltuoju metų laiku. Mėgaudamiesi vasaros malonumais ir daugiau laiko būdami gryname ore, reguliariai naudokite plataus spektro ne mažiau kaip SPF 30 apsauginį kremą nuo saulės, lengvą drėkinamąjį kremą, mažiau makiažo, tinkamai valykite veidą ir šveiskite odą, nepamirškite antioksidacinio serumo ir venkite tiesioginių saulės spindulių. Jei tuo pasirūpinsite, jūsų oda bus tinkamai apsaugota, sveika ir graži ne tik visą vasarą, bet ir ištisus metus.