Dažnos veido odos problemos

Įvairios odos problemos dažniausiai atsiranda ant veido, todėl yra labiausiai matomos. Tai gali būti tiek aknės protrūkiai, tiek rožinė, egzema, psoriazė ar kitos odos ligos. Veido odos problemos kelia didelį diskomfortą ir daug rūpesčių, tačiau gera žinia yra ta, kad visoms šioms dažnai pasitaikančioms odos problemoms paprastai yra ir efektyvūs gydymo būdai. Todėl pristatome jums keletą dažniausių odos problemų ir patarimų, kaip jas lengviau išspręsti.

Aknė

Aknė yra viena dažniausių veido odos problemų, kuri dažniausiai pasitaiko paauglystėje, tačiau lygiai taip pat gali paveikti ir suaugusiųjų odą – tiek 20, tiek ir 40 metų amžiaus. Ji gali atsirasti ant veido odos, viršutinėje nugaros dalyje, pečių, kaklo ar krūtinės srityse.

Aknė pažeidžia smulkias odos poras ir atsiranda tuomet, kai poros užsikemša riebalinių liaukų gaminamu riebalų pertekliumi ir negyvomis odos ląstelėmis. Tai sudaro sąlygas veistis žmogaus odoje esančioms propionibakterijoms. Aknės protrūkiai gali kilti dėl įvairių priežasčių – pradedant netinkama mityba ar hormonų pusiausvyros sutrikimais (pvz., menstruacijų ar menopauzės metu, lytinio brendimo metu ir kt.) ir baigiant miego trūkumu ar stresu. Aknė gali būti tiek lengvos, tiek sunkios formos.

Aknė gali būti įvairių rūšių, pvz., neuždegiminė, kuriai priskiriami juodi ir balti spuogai, uždegiminė, kuriai būdingos papulės, taip pat galima susidurti su pustulėmis, mazgeliais ir cistomis. Aknė gali sukelti ir nepageidaujamas pasekmes randų pavidalu, dėl kurių odoje atsiranda duobutės. Be to, aknės randai gali sukelti ir hiperpigmentaciją.

Nors tai yra dažna ir nemaloni odos problema, egzistuoja ne vienas veiksmingas aknės gydymo būdas. Pasistenkite subalansuoti mitybą, venkite perdirbtų maisto produktų ir cukraus, išmokite kontroliuoti stresą, pažeistų odos vietų neplaukite dažniau nei du kartus per dieną, naudokite sebumo išsiskyrimą reguliuojantį antioksidantais praturtintą gelinį veido prausiklį ir veido odą tobulinantį AHA bei PHA toniką, kartu odos priežiūrą papildant ir daugiafunkciniu odos struktūrą gerinančiu 5 % niacinamido serumu su kolagenu ir hialurono rūgštimi. Jei, naudodami nereceptines vietinio poveikio veido odos priežiūros priemones, ilgesnį laiką nepastebėsite norimų rezultatų, turėtumėte kreiptis į dermatologą.

Rožinė

Rožinė yra dažna lėtinė odos liga, kuriai yra būdingos raudonos dėmės (panašios į raudonį) su ant veido odos (dažnai ant skruostų, nosies ir smakro, tačiau gali pasireikšti ir kaktos, ausų, krūtinės ar nugaros srityse) pastebimomis išryškėjusiomis smulkiomis sutrūkinėjusiomis kraujagyslėmis. Galima susidurti su skirtingo tipo rožine, todėl kartais ant odos gali būti matomi ir rausvi bei pūlingi iškilimai. Kartais atsiranda patinimais paakių srityje, sustorėja nosies oda arba pasidaro skausmingi akių vokai.

Rožinės atsiradimo priežasčių gali būti įvairių – nuo genetikos ir imuninės sistemos iki neigiamų aplinkos veiksnių, tačiau iki šiol tikslios rožinės priežastys dar nėra žinomos. Šios odos būklės simptomus gali sustiprinti stresas, ultravioletiniai (UV) saulės spinduliai, alkoholis, kofeinas, aštrus maistas, intensyvus fizinis krūvis ir kitos priežastys.

Siekiant sumažinti rožinės simptomų paūmėjimą, nereikėtų pamiršti savo odą apsaugoti nuo saulės, kasdien naudojant plataus spektro apsauginio kremo nuo saulės, kurio SPF būtų ne mažesnis kaip 30. Taip pat svarbu pasirinkti veido odą raminantį prausiklį, pvz., prausimosi putas su kofeinu ir hialurono rūgštimi, naudoti drėkinantį keramidų veido kremą su hialurono rūgštimi ir skvalanu, nepamirštant ir paakių odos priežiūros, kuriai galima pasitelkti keramidų paakių kremą su bakučioliu ir hialurono rūgštimi. Jei jaučiate, kad odos būklė negerėja, arba atsiranda požymių, kad rožinė gali paveikti akis, turėtumėte kreiptis į dermatologą, kuris sudarytų gydymo planą.

NAUDINGA: plačiau apie rožinę skaitykite „Rožinė: patarimai, kaip prižiūrėti veido odą“.

Egzema

Egzema (dermatitas) yra odos uždegimas, kuris gali pasireikšti aplink lūpas, akis ar bet kurioje kitoje vietoje. Jei egzema yra lengvos formos, susiduriama su padidėjusiu odos sausumu ir niežuliu, o jei forma sunkesnė, oda gali tapti paraudusi, patinusi, sutrūkinėjusi ir skausminga.

Nors egzema yra ilgalaikė būklė, pasitelkiant tinkamas odos priežiūros priemones ir odos drėkinimo planą bei dermatologo paskirtus vaistus, galima lengviau suvaldyti niežulį, sumažinti juntamą skausmą ir odos išsausėjimą. Egzema gali būtų kelių rūšių (pvz., seborėjinė egzema ar perioralinis dermatitas), tačiau labiausiai paplitusi yra atopinė egzema (atopinis dermatitas).

Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kas sukelia egzemą, tačiau pastebima, kad egzema dažnai pasireiškia tiems žmonėms, kurie yra alergiški (pvz., kūno priežiūros priemonėms, kvapiosioms medžiagoms, muilams, metalui ar kt.). Jei imuninė sistema yra labai aktyvi ir į įvairius dirgiklius reaguoja uždegiminėmis reakcijomis, kyla raudonis, niežulys ar ima skaudėti odą. Tačiau manoma, kad įtakos egzemos atsiradimui gali turėti ir genetika arba ji gali pasireikšti kartu su įvairiomis kitomis ligomis, pvz., šienlige.

Siekiant suvaldyti egzemą, labai svarbu suformuoti tinkamą veido odos priežiūros planą, nors kai kuriais atvejais gali prireikti ir gydomųjų kremų ar geriamųjų vaistų. Būtina stebėti savo odą ir vengti dirgiklių, kartu subalansuojant kasdienę mitybą. Tačiau vienu svarbiausių odos priežiūros veiksnių išlieka drėkinimas. Todėl pasitelkite ne tik veido odą drėkinantį ir raminantį prausiklį bei toniką, bet ir drėkinančius veido odos bei paakių kremus, kartu į savo kasdienę odos priežiūrą įtraukdami ir intensyviai drėkinantį serumą, pvz., 2 % hialurono rūgšties serumą su vitaminais C ir B5. Jei, pakoregavus veido odos priežiūros planą ir gyvenimo būdą, nepastebėsite teigiamų pokyčių arba egzema toliau plis, rekomenduojama kreiptis į dermatologą.

Psoriazė

Psoriazė (žvynelinė) yra labai dažna lėtinė ir neinfekcinė autoimuninė odos liga. Ją sukelia paties organizmo poveikis savo audiniams, dėl kurio labai sparčiai pradeda gamintis naujos odos ląstelės ir kyla odos uždegimai, nes susidaro sausos ir pleiskanojančios odos lopinėliai. Sergant psoriaze, oda tarytum būna padengta žvynais – raudonomis, pleiskanojančiomis, iškilusiomis sidabriškomis plokštelėmis. Tokia oda gali būti niežtinti ir skausminga.

Nors iki šiol nėra tiksliai žinoma, kas nulemia tokį mūsų organizmo elgesį, manoma, kad įtakos tam gali turėti genetika ir įvairūs neigiami aplinkos veiksniai, pvz., stresas. Sergant psoriaze, galima pasitelkti įvairias vietinio poveikio receptines priemones, tačiau, atsižvelgiant į būklę, galima naudoti ir be recepto parduodamos minkštinamuosius kremus. Tačiau visuomet rekomenduojama apsilankyti pas dermatologą, kuris įvertins odos būklę ir patars, koks gydymo planas galėtų būti efektyviausias.

Saulės žala ir melanoma

Kenksmingų UV saulės spindulių sukeliami pažeidimai labai dažnai pirmiausia pasireiškia ant veido odos. Saulės daroma žala skatina ankstyvą odos senėjimą, todėl oda gali prarasti savo elastingumą ir stangrumą, gali greičiau formuotis raukšlės ir atsirasti pigmentinės dėmės. Be to, UV spinduliai gali sukelti ir aktininę keratozę (ikivėžinį odos susirgimą), kuomet pažeidžiamos odos ląstelės, todėl išryškėja raudonos dėmės. Tuo tarpu melanoma dažnai pasireiškia kaip raudonos, besiplečiančios, pleiskanojančios ir kraujuojančios odos dėmės.

Visų pirma labai svarbu kasdien naudoti plataus spektro apsauginį kremą nuo saulės – ir tai daryti ištisus metus, nepriklausomai nuo metų laiko ir oro sąlygų. Kenksmingi UV saulės spinduliai gali prasiskverbti net ir pro tankius debesis, todėl apsauginis kremas nuo saulės privalo tapti jūsų kasdienės odos priežiūros dalimi.

Pabaigai

Tai nėra vienintelės veido odos problemos, su kuriomis galime susidurti, tačiau jos yra vienos dažniausių bėdų, kurios kankina daugelį žmonių. Ir nors odos ligos gali būti nemalonios ir kelti didelį stresą bei diskomfortą, visuomet yra sprendimų, kuriuos pasitelkus, galima pagerinti odos sveikatą, sumažinti simptomus ir išlaikyti optimalią odos būklę.