Keratinas: viskas, ką turite žinoti

Keratinas - nuostabus baltymas, randamas įvairiose žmogaus kūno dalyse, atlieka esminį vaidmenį mūsų struktūriniam vientisumui ir apsaugai. Šis pluoštinis ir universalus baltymas yra ne tik pagrindinė mūsų plaukų ir nagų sudedamoji dalis, bet ir prisideda prie mūsų odos tvirtumo ir atsparumo bei vidaus organų sveikatos. Todėl vertėtų išsamiau apžvelgti keratiną, jo funkcijas, rūšis ir reikšmę ne tik biologijoje, bet ir grožio priežiūros srityje.

Kas yra keratinas?

Keratinas yra struktūrinių baltymų, kurie yra kieti, netirpūs ir pluoštiniai, šeima. Jo yra mūsų odos, plaukų ir nagų išoriniame sluoksnyje, taip pat kituose audiniuose, pavyzdžiui, epitelio ląstelėse, padengiančiose mūsų vidaus organus. Keratinas yra labai svarbi sudedamoji dalis, kuri suteikia šiems audiniams tvirtumo, ilgaamžiškumo ir apsaugos.

Keratino tipai

Skiriami du pagrindiniai keratino tipai: alfa-keratinas ir beta-keratinas.

 1. Alfa keratinas: alfa keratinas yra žinduolių, įskaitant žmones, keratino tipas. Tai pagrindinis struktūrinis odos, plaukų ir nagų baltymas. Šio tipo keratinas suteikia šioms struktūroms standumo ir tvirtumo, todėl jos tampa atsparios ir apsauginės.
 2. Beta keratinas: beta keratinas randamas ropliuose, paukščiuose ir kai kuriuose varliagyviuose. Jis struktūriškai skiriasi nuo alfa keratino ir visų pirma yra atsakingas už jų plunksnų, žvynų ir nagų tvirtumą bei lankstumą. Beta-keratinas ypač svarbus ropliams, kuriems jis suteikia tvirtą ir apsauginę dangą.

Keratino vaidmuo odoje

Keratinas yra labai svarbi išorinio odos sluoksnio, vadinamojo epidermio, sudedamoji dalis. Šis sluoksnis veikia kaip barjeras prieš išorinę aplinką, apsaugantis kūną nuo kenksmingų elementų, tokių kaip patogenai, UV spinduliai ir dehidratacija.

Epidermis sudarytas iš kelių sluoksnių keratinocitų, kurie yra specializuotos odos ląstelės, gaminančios keratiną. Šie keratinocitai patiria keratinizacijos procesą, kurio metu jie palaipsniui sukietėja ir virsta kietomis, plokščiomis ląstelėmis, pripildytomis keratino. Šios visiškai keratinizuotos ląstelės sudaro apsauginį skydą, kuris neleidžia prarasti vandens ir saugo kūną nuo išorinės žalos.

Keratinas taip pat svarbus žaizdų gijimui. Kai oda sužeidžiama, keratinocitai migruoja į žaizdos vietą ir gamina keratiną, kuris padeda atsistatyti. Tai padeda užsandarinti žaizdą ir išvengti infekcijos.

Keratino vaidmuo plaukuose

Plaukai daugiausia sudaryti iš keratino baltymų. Kiekvieną plauko sruogą sudaro trys sluoksniai: vidinis sluoksnis (medula), vidurinis sluoksnis (žievė) ir išorinis sluoksnis (kutikulė). Žievėje ir kutikulėje gausu keratino.

Keratinas plauko stiebe suteikia lankstumo, tvirtumo ir elastingumo. Jis taip pat suteikia plaukams unikalią tekstūrą ir spalvą. Alfa ir beta keratino pusiausvyra turi įtakos plaukų savybėms, o alfa keratinas labiau būdingas žinduoliams, įskaitant žmones.

Tuo tarpu plaukų spalvą lemia melaninas. Plauko stiebe esantis keratinas yra skaidrus, o žievėje esantys melanino pigmentai suteikia plaukams spalvą - juodą, rudą, šviesią, raudoną ar bet kokį kitą atspalvį.

Keratinas taip pat atlieka svarbų vaidmenį augant ir atsinaujinant plaukams. Plaukų folikuluose yra keratinocitų, kurie gamina naujas plaukų sruogas. Šios ląstelės nuolat dalijasi ir diferencijuojasi, kad senus plaukus pakeistų naujais.

Keratino vaidmuo naguose

Keratinas yra labai svarbi mūsų nagų sudedamoji dalis, suteikianti jiems tvirtumo ir ilgaamžiškumo. Nagai iš esmės yra plonos, sukietėjusios keratino plokštelės, dengiančios ir saugančios pirštų galiukus ir kojų pirštus. Matricoje, nago dalyje, esančioje po odele, yra keratinocitų, kurie gamina keratiną, sudarantį nagą.

Matomoji nago dalis yra nago plokštelė, kurią sudaro tankiai susiformavę keratino sluoksniai. Natūralus nago blizgesys atsiranda dėl šviesos atspindžio nuo šių tankių keratino sluoksnių. Nagai nuolat auga, o jų sveikatą ir išvaizdą lemia tokie veiksniai kaip mityba, higiena ir bendra sveikatos būklė.

Keratino naudojimas grožio ir kosmetikos priemonėse

Keratino vaidmuo stiprinant ir apsaugant nagus lėmė, jog jis plačiai naudojamas grožio ir kosmetikos pramonėje. Šiandien galima įsigyti įvairių keratino pagrindu pagamintų produktų ir pasinaudoti veiksmingomis grožio procedūromis, skirtomis odos, plaukų ir nagų sveikatai bei išvaizdai pagerinti.

 • Odos priežiūros priemonės su keratinu: Kai kurių odos priežiūros produktų sudėtyje yra keratino, kuris padeda palaikyti odos barjerinę funkciją ir skatina drėkinimą.
 • Plaukams skirtos keratino procedūros: Jos yra labai populiarios dėl savo gebėjimo išlyginti ir ištiesinti garbanotus plaukus. Šioms procedūroms naudojama speciali formulė, kurios sudėtyje yra skysto keratino, padengiančio ir apsaugančio plauko stiebą, sumažinančio garbanojimąsi ir suteikiančio daugiau blizgesio.
 • Keratino šampūnai ir kondicionieriai: Daugelio plaukų priežiūros priemonių pagrindinė sudedamoji dalis yra keratinas. Šiais produktais siekiama sustiprinti plaukus, užkirsti kelią jų lūžinėjimui ir pagerinti bendrą išvaizdą.
 • Keratino produktai nagams: Nagų priežiūros priemonės su keratinu skirti nagams stiprinti ir juos apsaugoti. Šie produktai gali būti ypač naudingi žmonėms, kurių nagai silpni arba lūžinėjantys.

Nors keratino pagrindu pagaminti grožio priežiūros produktai gali akivaizdžiai pagerinti odos, plaukų ir nagų būklę, svarbu rinktis konkrečius poreikius atitinkančius produktus ir naudoti juos saikingai. Pernelyg dažnai naudojant keratino priemones, gali susikaupti per daug baltymų, kurie galiausiai pakenktų odai, plaukams ir nagams.

Keratinas ir mitybos bei gyvenimo būdo poveikis

Palaikyti sveiką keratino kiekį odoje, plaukuose ir naguose padeda ne tik išoriniai produktai, bet ir vidiniai veiksniai. Mityba, drėkinimas ir gyvenimo būdas atlieka svarbų vaidmenį odos, plaukų ir nagų sveikatai bei išvaizdai.

 • Baltymų vartojimas: Mityba, kurioje gausu baltymų, įskaitant keratino gamybai būtinas aminorūgštis, gali prisidėti prie sveikesnės odos, plaukų ir nagų. Tokie maisto produktai kaip liesa mėsa, kiaušiniai, pieno produktai ir augalinės kilmės baltymų šaltiniai gali palaikyti keratino kiekį.
 • Drėkinimas: Geras hidratacijos palaikymas labai svarbus bendrai odos, plaukų ir nagų sveikatai. Dėl dehidratacijos oda, plaukai ir nagai gali išsausėti.
 • Biotinas ir vitaminai: Biotinas, B grupės vitaminas, dažnai rekomenduojamas siekiant pagerinti odos, plaukų ir nagų sveikatą. Kiti vitaminai, pavyzdžiui, vitaminas E ir vitaminas A, taip pat prisideda prie jų sveikatos.
 • Venkite per didelio karščio ir cheminių medžiagų: Per didelis karščio poveikis plaukų formavimo įrankiais ir šiukščiomis cheminėms medžiagoms gali pakenkti odai ir plaukams, nulemiant baltymų netekimą. Svarbu šias priemones naudoti saikingai ir nepamiršti nuo karščio apsaugančių priemonių.

Keratinas medicinos ir mokslo srityje

Keratino reikšmė neapsiriboja vien grožiu ir kosmetika. Juo taip pat domisi medicina ir mokslas.

 • Biomedicininiai tyrimai: Keratinas svarbus audinių inžinerijos ir regeneracinės medicinos srityse. Mokslininkai ieško būdų, kaip panaudoti keratiną kuriant dirbtinę odą, žaizdų tvarsčius ir karkasus audinių regeneracijai.
 • Keratino sutrikimai: Kai kurie genetiniai sutrikimai yra susiję su keratino mutacijomis. Pavyzdžiui, epidermolizės bulozė yra retų genetinių ligų grupė, kuri turi įtakos odos gebėjimui gaminti funkcinį keratiną. Dėl to oda tampa trapi, jautri plyšimams ir pažeidimams. Mokslininkai tiria galimus šių būklių gydymo būdus ir terapiją.
 • Kriminalistika: Keratino analizė taikoma kriminalistikoje, ypač tiriant plaukus ir nagus kaip DNR ir pėdsakų šaltinį. Keratino stabilumas ir atsparumas irimui paverčia jį vertinga medžiaga kriminalistiniams tyrimams.
 • Aplinkosauginis pritaikymas: Keratino atliekos iš tokių šaltinių kaip plunksnos, plaukai ir nagai gali būti naudojamos įvairioms ekologiškoms reikmėms, įskaitant dirvožemio tręšimą ir vandens valymą. Toks pakartotinis keratino atliekų panaudojimas padeda mažinti neigiamą poveikį aplinkai.

Žodis pabaigai

Keratinas yra universalus ir gyvybiškai svarbus baltymas, kurio yra įvairiose mūsų kūno dalyse - nuo odos, plaukų ir nagų iki vidaus organų gleivinės. Jo struktūrinis ir apsauginis vaidmuo labai svarbus mūsų sveikatai ir gerovei. Be to, dėl keratino naudojimo grožio ir kosmetikos srityje jis tapo labai populiariu ingredientu, skirtu odos, plaukų ir nagų sveikatai bei išvaizdai gerinti. Suprasdami, kaip svarbu palaikyti pakankamą keratino kiekį, subalansuotai maitindamiesi, drėkindami organizmą ir atsakingai naudodami grožio priežiūros produktus, galime turėti sveikesnę odą, plaukus ir nagus.