Keramidai – būtini mūsų odą saugantys pagalbininkai

Žmogaus odoje yra keramidų (lipidų molekulių), kurie padeda apsaugoti odą nuo drėgmės praradimo ir išsausėjimo, aplinkos daromos žalos bei infekcijų. Nors organizmas geba pats natūraliai gaminti keramidus, su amžiumi jų kiekis odoje mažėja, todėl oda gali tapti jautresnė, sausesnė arba kilti kitų odos problemų.

Keramidų vaidmuo, kalbant apie odos barjerinę funkciją ir struktūrą, yra ypatingai svarbus, todėl šis ingredientas dažnai naudojamas odos priežiūros priemonėse, tokiose kaip drėkinamieji kremai, valikliai, tonikai ar serumai, padedantys atkurti natūralų keramidų kiekį odoje ir pagerinti odos būklę. Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie tai, kas iš tikrųjų yra keramidai, kodėl jie reikalingi mūsų odai ir kaip juos reikėtų naudoti.

Kas yra keramidai?

Keramidai – tai natūraliai mūsų odos ląstelėse esantys lipidai (arba riebalai), kuriuos sudaro riebalų rūgštys ir sfingozinas (anglies atomų grandinė, prie kurios prijungta aminorūgštis). Keramidai sudaro apie 50 % išorinio odos sluoksnio (epidermio) ir yra vieni iš svarbiausių odos lipidų.

Daugiausia dėmesio keramidai sulaukė dėl didžiulės jų svarbos smegenų ir nervų sistemai, tačiau bėgant laikui buvo nustatyta ir jų didelė nauda sveikos odos palaikymui. Keramidai atlieka reikšmingą vaidmenį užtikrinant odos barjerinę funkciją, apsaugodami odą nuo įvairių neigiamų aplinkos veiksnių, įskaitant teršalus ir toksinus, neleisdami mikrobams ir bakterijoms patekti į organizmą, padėdami išlaikyti optimalią odos drėgmę, stangrumą ir elastingumą.

Senėjimo procesas neišvengiamai susijęs su keramidų kiekio odoje sumažėjimu, dėl kurio oda išsausėja, padidėja jos jautrumas ir kitų odos problemų rizika. Keramidais turtingos odos priežiūros priemonės gali padėti palaikyti sveiką odą, padidindamos joje keramidų kiekį.

Kokios yra keramidų rūšys?

Keramidai skirstomi į natūralius ir sintetinius. Vieninteliai natūralūs keramidai yra tie, kurie jau yra mūsų išoriniuose odos sluoksniuose, taip pat gyvūnuose ir augaluose, pvz., kviečiuose, ryžiuose, kukurūzuose, sojų pupelėse ar saldžiosiose bulvėse.

Sintetiniai keramidai arba pseudokeramidai yra pagaminti žmogaus. Daugelio odos priežiūros priemonių sudėtyje yra naudojami sintetiniai keramidai, nes juose nėra jokių teršalų, be to, jie daug stabilesni už natūralius keramidus. Todėl kokybės ar veiksmingumo požiūriu sintetiniai keramidai nėra prastesni už natūralius.

Kaip minėta, keramidus sudaro riebalų rūgštys ir medžiaga, vadinama sfingozinu, kuri gali būti įvairių formų. Pagal sfingozino formą ir jį jungiančią riebalų rūgštį keramidai skirstomi į 12 rūšių, vadinamų keramidais 1 – 12, kurie atitinkamai nurodomi odos priežiūros priemonių sudėtyje, pvz., keramidas EOS (keramidas 1), keramidas NS arba NG (keramidas 2), keramidas NP (keramidas 3), keramidas AP (keramidas 6-II) ir kt. Pavyzdžiui, tyrimai parodė, kad odos sausumas atsiranda dėl sumažėjusio 1-6 keramidų kiekio.

Kokia yra keramidų nauda odai?

Keramidai skatina ląstelių funkciją, padeda sukurti apsauginį odos barjerą ir išsaugo drėgmę odoje, todėl sumažėja jos sausumas ir jautrumas. Jie taip pat gali padėti apsaugoti viršutinį odos sluoksnį nuo didelės aplinkos žalos. Keramidai gali padėti stabdyti odos senėjimą, kadangi sulaiko drėgmę ir tuo pačiu stabdo odos raukšlių formavimąsi. Ir tai nėra vienintelė keramidų nauda mūsų odai!

Gerina odos barjerinę funkciją ir mažina uždegimus

Gera odos barjerinė funkcija yra labai svarbi, kad oda visuomet būtų sveika ir apsaugota nuo kenksmingų aplinkos veiksnių. Tvirta barjerinė odos funkcija palaiko optimalų drėgmės kiekį odoje ir padeda išvengti transepiderminio vandens netekimo.

Tiek su amžiumi, dėl natūralių senėjimo procesų, tiek dėl netinkamos ir per šiukščios odos priežiūros, keramidų kiekis odoje gali sumažėti. Tokiu atveju pažeidžiamas apsauginis odos barjeras ir padidėja odos uždegimų bei infekcijų rizika. Reguliariai papildant keramidų kiekį odoje užtikrinamas sveikas ir tvirtas apsauginis odos barjeras bei optimalus drėkinimas, todėl pagerėja odos būklė, sumažėja jos sausumas, paraudimai ir kt.

Apsaugo nuo transepiderminio vandens netekimo

Transepiderminis vandens netekimas – tai procesas, kurio metu organizmas praranda vandenį per viršutinį odos sluoksnį. Kai netenkama vandens, oda tampa labiau pažeidžiama, sausesnė ir jautresnė. Dėl transepiderminio vandens netekimo sukeltų pažeidimų gali padidėti ir uždegiminių ligų, tokių kaip aknė, egzema ir psoriazė, rizika.

Kadangi keramidai sutvirtina odą, atstato jos vientisumą ir sukuria apsauginį odos barjerą, jie padeda išvengti vandens netekimo ir užtikrina optimalų odos drėkinimą, kartu gydydami sausą odą. Kai keramidai susijungia su kitais odos lipidais, suformuojamos tvarkingos lipidų struktūros, kurios leidžia išvengti transepiderminio vandens netekimo.

Pagerina ir subalansuoja odos drėkinimą

Mūsų oda gali prarasti drėgmę dėl daugelio priežasčių (pvz., neigiamų aplinkos veiksnių, transepiderminio vandens netekimo ir kt.). Praradusi drėgmę ji tampa sausa, šiurkšti, jautri ir sutrūkinėjusi, tačiau keramidai padeda išvengti vandens praradimo, sulaikydami drėgmę odoje ir skatindami odos drėkinimą. Kadangi oda tinkamai sudrėkinama, ji tampa minkštesnė ir lygesnė, todėl oda atrodo gražesnė ir jaunatviškesnė.

Tyrimais patvirtinta, kad keramidų kremas gali sumažinti transepiderminį vandens netekimą, paskatinti odos drėkinimą ir sustiprinti barjerinę funkciją. Be to, kai kurių tyrimų rezultatai rodo, kad drėkinamųjų kremų su keramidais naudojimas aknės gydymui pritaikytuose odos priežiūros procesuose gali padėti kovoti su odos sausumu ir jautrumu, kurį paprastai nulemia tokių odos problemų gydymo būdai.

Išlaiko odos vientisumą

Sveika oda neįsivaizduojama be jos vientisumo ir tvirtumo, nes priešingu atveju ji yra daug labiau pažeidžiama. Odos elastingumą ir vientisumą galima užtikrinti padidinus joje esančių keramidų kiekį, kuris palaiko tinkamą viršutiniame odos sluoksnyje (epidermyje) esančių ląstelių ir tarpląstelinio odos matrikso būklę. Tokiu būdu veiksmingai atstatomas ir užtikrinamas odos vientisumas.

Apsaugo nuo neigiamo ultravioletinių saulės spindulių poveikio

Nustatyta, kad ultravioletiniai saulės spinduliai sukelia net 90 % matomų neigiamų odos pokyčių, tokių kaip odos raukšlės, pigmentinės dėmės ir kt. Todėl ypatingai svarbu imtis visų įmanomų priemonių savo odai apsaugoti nuo kenksmingų UV spindulių. Atlikti tyrimai parodė, kad į grožio priežiūros procedūras įtraukus keramidų savo sudėtyje turinčius drėkiklius ir naudojant apsauginį kremą nuo saulės, odą galima daug veiksmingiau apsaugoti nuo ultravioletinių saulės spindulių žalos odos barjerui, pagerinti odos drėkinimą, palaikyti optimalią ląstelių apykaitą, išvengti hiperpigmentacijos ir kitų neigiamų odos pakitimų.

Apsaugo nuo spuogų atsiradimo

Aknės problema yra labai opi ir nors jos atsiradimo priežasčių gali būti daugybė, nustatyta, kad viena iš jų yra per mažas keramido 3 kiekis odoje. Užtikrinus, kad odoje būtų pakankamai šio tipo keramidų, galima veiksmingai pagerinti su padidinta aknės rizika susijusios odos barjero funkciją, išvalyti odą ir sumažinti galimus bėrimus ateityje.

Atjaunina senstančią odą

Su amžiumi odos būklė keičiasi, nes ji netenka keratino, kolageno ir elastino. Šių svarbių struktūrinių baltymų praradimas, neigiami aplinkos veiksniai ir kitos priežastys lemia odos plonėjimą, todėl odos senėjimo požymiai tampa daug labiau pastebimi.

Keramidai yra svarbūs norint palaikyti jaunatviškai ir skaisčiai atrodančią odą. Jie sustiprina odos barjerinę funkciją, struktūrinę sandarą ir pasižymi vandenį sulaikančiomis savybėmis, kurios neleidžia odai prarasti drėgmės, todėl sumažėja odos raukšlės ir suglebimas.

Kokiuose produktuose yra keramidų?

Bene visi odos priežiūros priemonėse naudojami ingredientai gali puikiai veikti kartu su keramidais, kadangi jie nėra nei baziniai, nei rūgštiniai ir neardo kitų ingredientų, su kuriais sąveikauja. Be to, derinami su kitais stipriais ingredientais, kaip antai hialurono rūgštis ar bakučiolis, jie gali veikti dar efektyviau, kartu gebėdami ir nuraminti odą, jei dėl kitų ingredientų pasireikštų šalutinis poveikis. Vietiškai naudojami keramidai imituoja natūralius odos aliejus, todėl jie yra itin veiksmingi derinant su įvairiais drėkinamaisiais ingredientais, pvz., su jau minėta hialurono rūgštimi, riebalų rūgštimis, glicerinu ir kt. Dėl šių priežasčių drėkinantis veido kremas su keramidais ir hialurono rūgštimi veikia daug veiksmingiau.

Šiuolaikinėje odos priežiūros produktų rinkoje keramidai naudojami drėkikliuose, valikliuose, veido kremuose, serumuose ir toneriuose. Tokios keramidų turinčios ir kasdienėms grožio procedūroms skirtos odos priežiūros priemonės labai pagerina odos būklę ir tinka visų tipų odai. Jos papildo prarastą natūralų keramidų kiekį odoje, sumažindamos senėjimo požymius, pagerindamos odos drėkinimą, palaikydamos odos vientisumą ir ją atjaunindamos.

Produktų su keramidais pasirinkimas ir naudojimas

Labai svarbu pasirinkti savo odos tipui ir būklei pritaikytus odos priežiūros produktus. Pavyzdžiui, jei jūsų oda yra labai sausa, rekomenduojama naudoti kremą, kurio sudėtyje tarp kitų ingredientų būtų keramidų 1, 3 bei 6-II arba sfingozino ar fitosfingozino. Veido kremai turi daugiau drėgmės ir gali mažiau dirginti odą. Todėl, prieš pasirinkdami ir pradėdami naudoti odos priežiūros priemones su keramidais, turėtumėte pasitarti su dermatologu ir išsiaiškinti, kokios priemonės geriausiai tiktų jūsų odai.

Odos priežiūros proceso etapas, į kurį reikėtų įtraukti keramidų turinčius produktus, tiesiogiai priklauso nuo pasirinkto produkto tipo. Pavyzdžiui, drėkinamieji kremai paprastai naudojami kaip paskutinis etapas, vakare arba prieš tepant kremą nuo saulės ryte. Juos taip pat galima naudoti ir iš karto po dušo, nes padeda sulaikyti drėgmę. Dažniausiai tokios priemonės naudojamos du kartus per dieną.

Nors keramidai paprastai tinka daugelio tipų odai, yra saugūs ir dažniausiai nesukelia jokio šalutinio poveikio, vis dėlto, reikia nepamiršti, kad grožio priežiūros priemonėse be keramidų  būna ir kitų ingredientų. Todėl, kaip ir bet kurio kito grožio priežiūrai skirto produkto naudojimo atveju, prieš naudojant odos priežiūros priemonę su keramidais, pirmiausia ją reikėtų išbandyti ant nedidelio odos ploto, pvz., vidinės dilbio dalies, palaukti 24 valandas ir stebėti, ar nebus reakcijos. Jei pastebėsite odos paraudimą, niežėjimą ar kitokį sudirgimą, pateptą vietą nuplaukite ir tokių produktų nebenaudokite, o jeigu jokio šalutinio poveikio nepastebėsite, pasirinktą priemonę naudoti turėtų būti saugu.

Pabaigai

Keramidai vaidina labai svarbų vaidmenį odos apsauginio barjero ir struktūros formavime. Dėka keramidų užtikrinamas stiprus barjeras, kuris apsaugo mus nuo neigiamų aplinkos veiksnių, padeda išvengti drėgmės praradimo, užtikrina odos elastingumą, sumažina odos jautrumą, pagerina jos vientisumą, lėtina senėjimo procesus ir prisideda prie geresnės bendros odos išvaizdos ir būklės. Kadangi su metais keramidų kiekis odoje mažėja, keramidų turinčios odos priežiūros priemonės skatina natūralią odos keramidų gamybą ir oda atrodo jaunatviškai, gražiai ir sveikai.

Produktai su keramidais